Dugulás a lefolyóban, baj előtt, és baj után


Dugulás a lefolyóban, baj előtt, és baj után

"Mit tehetünk akkor, amikor még minden rendben van, és mi a teendő, ha a dugulás bekövetkezik."

A dugulás egy olyan esemény, ami soha nem jön jókor. Ha bekövetkezik a baj, akkor nem lehet megvárni a duguláselhárítás folyamatával a szabadnapot, vagy a hétvégét. Amennyiben nem szeretnénk erre a kellemetlen feladatra ébredni, úgy jól tesszük, ha időben gondoskodunk a megelőzéséről.


Sok tévhittel ellentétben a dugulás fő okozója nem egy beejtett tárgy, esetleg ételmaradék, sokkal inkább az évek alatt a vezetékekben lerakódott zsiradék, és a zsiradék által megkötött hajszálak és apró szennyeződések. Ezek szerint alapvetően a zsiradék lerakódásától kell megóvni a mosogató rendszerét. Ennek a legegyszerűbb módszere, hogy havonta egyszer forró vízzel leöblítjük. A forró víz elvileg, ahogy végigfolyik a rendszeren, úgy folyamatosan oldja a zsiradékot és elviszi magával. A zsiradéknak van egy másik akár dugulást is okozható változata. Az elhasznált étolajat, amikor kiöntjük a wc-be, pont nem forró vízzel kell kísérni, hanem hideg vízzel. A wc-nél maradva érdemes vízben oldódó papírt használni. Ezzel nagyon sokat tehetünk a duguláselhárítás elkerülése érdekében. A wc dugulás megelőzésénél jót szokott tenni az is, hogy időnként a wc lehúzása után leöntünk egy vödör vizet is.

A duguláselhárítás elkerülése érdekében nagyon hasznos lehet a néhány pár száz forintért kapható szűrök. Ezeken fennakadnak a hajmosásnál a hajak, és a mosogatásnál is a nagyobb ételmaradékok. A lefolyótisztító szerek is segítségünkre lehetnek a megelőzésben. Használjuk a havi forró vizes öblítéssel együtt. A megelőzési technikákhoz tartozik még a konyhamalac. Ez azonban csak a mosogatónál alkalmazható és bár a konyhai maradékokat felaprítja, a zsiradék ellen nem véd meg.